Završila su dva Svjetska prvenstva na kojima su jedrili naši momci. Imali smo predstavnike u juniorskoj i seniorskoj konkurenciji. Svima je bilo prvo natjecanje najvišeg ranga u novim klasama, a da saznate kako su se snašli pročitajte u nastavku koji je nastao nakon razgovora s njihovim trenerom Teom Piasevolijem.
Na Svjetsko prvenstvo za Laser Radial u Irskoj uputili su se Ante Jušić, Marko Smolić i Marin Desabota. Prva dvojica u juniorskoj konkurenciji, a Marin u seniorskoj. Marin je prije godinu dana na Svjetskom prvenstvu nastupio u istoj klasi, dok su Ante i Marko sudjelovali na Sp-u u Laseru 4.7. U sklopu tih ranijih iskustava postavljeni su ciljevi za ovogodišnji nastup, a naravno uzeto je u obzir da je ovo prvi nastup u novoj konkurenciji.
Osnovni ciljevi su bili plasman Ante i Marka u zlatnu skupinu, a Marinu da regatu pokuša završiti u prvih deset!
Do polovice regate plan se ispunjavao i izuzme li se zubobolja koju je iznenada dobio Ante, naša ekspedicija je bila zadovoljna ostvarenim i spremala se za završni dio regate. Međutim… do razloga zašto su tada kola krenula nizbrdo vjerojatno će se doći analizama koje su već započete, ali jedan od osnovnih razloga koji se odmah pojavio su bili loši startevi.
Već smo spomenuli da je to generalni problem cijele hrvatske reprezentacije. Na našim regatama se skupi do pedesetak jedrilica u ovoj klasi, ali na natjecanju ovakve razine bude ih preko dvije stotine! Iskusvo u takvim uvjetima jedrenja jedino se može ostvariti nastupima u inozemstvu, a kao posebnu priliku treba istaknuti regate iz ciklusa Europa Kupa. U proljetnom dijelu sezone regate za Europa Kup su organizirane u Njemačkoj, Nizozemskoj i Francuskoj, a to je za naš klub ipak prevelik zalogaj. Dostupna sredstva za natjecateljski pogon su dozvolila jedino planiranje nastupa na SP i da se ova regata odradi onako kako treba. Zato treba pohvaliti sve koji su sudjelovali u logističkom dijelu organizacije putovanja.
Spomenuti startevi su se pokazali kao jedan od najvažnijih čimbenika na regatama laser, jer se do unazad par godina dosta moglo nadoknaditi u određenim etapama jedrenja. Posebno težak element jedrenja je oduvijek bilo jedrenje u krmu po jakom vjetru i svi jedriličari nisu jednako dobro savladavali ovu tehniku. Oni koji su se mogli pouzdati da će to odraditi bez prevrtanja mogli su na startevima biti nešto opušteniji znajući da će napredovati tijekom plova, ali danas toga više nema. Svi su natjecatelji ujednačeni i vrlo dobro barataju sa svim tehnikama jedrenja.
Što se tiče konačnih rezultata posebno treba istaknuti finiš Marka u njegovoj dobnoj skupini, odnosno među jedriličarima do 17 godina. On je među njima ove godine završio kao 13. a u prvom dijelu ntjecanja (do formiranja finalnih skupina) čak je bio i u konkurenciji za medalju. Uglavnom, korak naprijed u odnosu na lanjski nastup, kad je u Laseru 4.7 završio kao 14.
Iz Antinog rezultata se ništa posebno ne može zaključiti s obzirom na spomenuti problem sa zubom. Činjenica je da se naporno spremao i da je pripreme odradio najbolje moguće, ali eto, splet okolnosti je bio takav ove godine.
A Marin na svom prvom seniorskom nastupu je pokazao spremnost za natjecanje u toj konkurenciji, ali da njegovih 19 godina ipak za sobom vuku premalo iskustva u odnosu na stare mačke s vrha poretka. Naime, svjetski prvak je taj svoj uspjeh ove godine ponovio po 8. put i to u svojoj 35. godini! Našto mlađi od njega, 28 godina, je srebreni a riječ je o Tinu Pletikosu. Momak iz Slovenije koji je čest sudionik priprema koje organizira naš klub i dobar prijatelj i izvan regatnog polja.
U sjeni nastupa spomenutog trojca, imali smo i nastup Roka Copića na Svjetskom prvenstvu za Laser 4.7 koje je organizirano u Njemačkom Kielu. On je na put išao s kolegama iz istoimenog Crikveničkog kluba. On je kraj Prvenstva dočekao u srebrenoj skupini i završio je kao 93. od 260 natjecatelja.
Roko je inače najmlađi od naših najboljih jedriličara i njegovi rezultati su se bodovali i u skupini do 16 godina, a tu se plasirao na neloše 33. mjesto. Čuli smo da mu je osnovni problem bio kao i na EP-u, loši startevi. Zahvaljujući njima završavao je uvijek oko 20. mjesta, a jednom je čak bio i vodeći u svojoj skupini, ali je taj plov bio prekinut.
Sve u svemu može se reći da su momci definitivno tehnički napredovali, a možda bi imali i bolje rezultate da im ovo nije bila prva (nepotpuna) sezona u novim klasama i konkurencijama!